На 27 август 1895 г. на Черни връх е учреден клуб на българските туристи по покана на видния български демократ, юрист, писател Алеко Константинов Поканата е публикувана във в.”Знаме", бр.99 |
На 28-ми август, неделя, за пореден път на Черни връх Българският туристически съюз ще отбележи 116-та годишнина на организирания туризъм в България и Деня на туризма.
На 27-28 август преди 116 години (1895) по инициатива на писателя демократ Алеко Константинов, Щастливеца, тук бе запален символично факелът на организирания туризъм в България. Това се приема и за рождена дата на Българския туристически съюз, който съхранява и доразвива дълголетните традиции на туристическото движение в страната ни.
За събитието се очаква на върха да се изкачат хиляди туристи от цяла България и много официални гости, сред които министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и неговият заместник Иво Маринов, Министърът на физическото възпитание и спорта Свилен Нейков, столичният кмет Йорданка Фандъкова, кметове от страната, представители на столична община, на туристически организации от балканските страни и др.
Кулминацията на празника ще бъде тегленето на томболата за участниците в националното движение “Покорител на 10-те планински първенци”. Тази година в нея ще участват над 70 смелчаци на различна възраст, които успешно изкачиха 10-те най-високи планински върхове в България. За първи път двама от тях ще имат възможността да изпитат тръпката от полет с хеликоптер в панорамна туристическа разходка от София над Седемте рилски езера. В томболата ще бъдат раздадени още мобилни телефони, почивки в базите на БТС, палатки, раници и други пособия за планина.
Националното движение “Покорител на 10-те планински първенци” стартира през 2005 г. и заменя движението “Покорител на 7-те планински първенци”, като дава възможност на опитните планинари да покорят най-високите върхове на най-големите и известни планини в България. Участниците в движението притежават книжки, които се издават от Българския туристически съюз. Изкачването на всеки връх се удостоверява с полагане на специален печат на определеното място в книжката на всеки участник в движението. Заверката на книжката се извършва от упълномощено длъжностно лице в съответния (най-близкия) обект на изкачения връх. Всеки носител на книжка участва индивидуално като лично изкачва върховете. На туристите, изкачили 10-те планински първенци се връчва значка “Покорител на 10-те планински първенци”, което им дава право да участват в ежегодна томбола с много награди.
На 27 август 1895 г. на Черни връх е учреден клуб на българските туристи по покана на Алеко Константинов – виден български общественик, демократ, юрист, писател. Поканата е публикувана във в.”Знаме", бр.99 от 23 август 1895 г. с адресат – любителите на българската природа. Отзовават се повече от 300 души, различни по възраст, пол, социална принадлежност. Идеята е чрез създаването на организирано туристическо движение да се изучава България, нейните прекрасни природни дадености и богато културно-историческо наследство, да се възпитават гражданите й в най-ценни морални добродетели. Поради убийството на Алеко движението заглъхва, за да се възроди отново през 1899 г. (23 август) в Първо българско туристическо дружество “Алеко Константинов”.
Изготвен е устав, определени са целите, задачите, програмата. Започва се активна организаторска и културна дейност. В първите години на XX-ти век туристическите клонове в страната се множат. Учредява се Юношески туристически съюз, към който се изграждат детски подготвителни чети. За разрастването и развитието на организираното туристическо движение спомагат отношението и съдействието на държавни институции, Министерство на железниците, Министерство на народното просвещение, читалища, лесничейства, кметства, военни и др. Въпреки пречките и трудностите свързани с политическите събития – Балканската, Междусъюзническата, Първата и Втората световни войни, туристическите клонове продължават да водят с прекъсвания организационен и културен живот. Смяната на един обществен строй с друг безусловно оказва влияние върху числеността, но не и върху идеалите и целите. Възпитанието на туристите в етични и естетични ценности характеризират движението и до днес.
План-програма за честване 116 години организиран туризъм в България
26 август, петък, 17:00 ч. – поднасяне цветя на морената пред Народния театър “Иван Вазов”, откъдето през 1895 г. са тръгнали 300 души за Черни връх
27 август, събота – пристигане на част от представителите на ТД от страната. Туристическа вечер на хижа “Алеко”, организирана от Българската федерация на туристите ветерани за представителите на клубовете от страната.
28 август, неделя – в 12:00 ч. тържеството се открива с поднасяне цветя пред барелефа на Алеко Константинов в района на заслона. В 12:30 ч. с тържествено слово изпълнителният секретар на БТС Венцислав Удев открива Деня на туризма.
Следва теглене на томболата за покорителите на 10-те планински първенеца; поздравителен концерт на хор “Планинарска песен” и други туристически хорове от страната.
В 15:00 ч. туристическият празник се пренася пред х.”Планинарска песен”, където хор “Планинарска песен – Филип Аврамов” ще изнесе своя поздравителен концерт. Празникът завършва с хора, които се извиват пред хижа “Алеко”.
прочитания: 2813