Знаменитите висящи градини били създадени не от Семирамида и дори не по времето на нейното царуване. Те били построени по заповед на Навуходоносор II за неговата любима жена Амитис – мидийската принцеса. |
Вавилон бил първият град в историята на човечеството. Три знаменити съоръжения разнасяли славата му по света: Вавилонската кула, мощните крепостни стени около града и висящите градини на Семирамида. Легендата свързва чудните градини с името на Семирамида, царицата на Асирия.
Според преданието дъщерята на богинята Деркето – Семирамида, прекарвала живота си в пустинята сред ято гълъби. Видели я овчари и я дали на пазача на царските стада Симас, който я възпитал като родна дъщеря. Царският войвода Оан зърнал девойката и се оженил за нея.
Семирамида станала царица. След смъртта на мъжа си тя станала наследница на престола и управлявала мирно държавата, а царският двор блестял с великолепието си. След много години Семирамида предала властта на сина си, превърнала се в гълъб и отлетяла от двореца. Оттогава асирийците започнали да я почитат като богиня, а гълъбът станал за тях свещена птица.
Знаменитите висящи градини обаче били създадени не от Семирамида и дори не по времето на нейното царуване. Те били построени по заповед на Навуходоносор II за неговата любима жена Амитис – мидийската принцеса.
Вавилонският цар Навуходоносор II, борейки се с главния си враг Асирия, чиито войски два пъти разрушавали столицата на Вавилонското царство, сключил военен съюз с Кнаксар, цар на Мидия. След победата над Асирия, двамата владетели разделили територията й помежду си.
Военният съюз бил укрепен с женитбата на Навуходоносор II за дъщерята на мидийския цар. Прашният и шумен Вавилон, разположен върху гола пясъчна равнина, не радвал царицата, израсла в гористата и зелена Мидия. За да я утеши, Навуходоносор II заповядал да бъдат издигнати висящите градини. Столицата той превърнал в непристъпна крепост и заживял в нея в неповторим разкош.
Точното местоположение на градините не е известно. Според някои учени те би трябвало да се намират в близост до царския дворец. Други смятат, че по-вероятно e да са били построени на самия бряг на Ефрат. Кое от тези предположения отговаря на истината? Възможно е това да остане загадка завинаги.
прочитания: 26565