Кои от растенията водят до алергии при контакт с човешкия организъм? Учените установяват, че в тази група се включват голям брой дървесни и тревисти растителни видове, особено често и цветя. |
Контактът на човека с растенията съвсем не е безвреден. Някои широко разпространени растения могат да предизвикат алергични заболявания при контакт с човешкия организъм. През миналия век английският лекар Чарлз Блекли извършил експеримент върху себе си. Блекли, който страдал от сенна хрема, проявяваща се всяка пролет при цъфтенето на тревите, нанесъл изсушен цветен прашец върху наранен участък от кожата си, а също и в носа и очите.
Резултатът бил категоричен! Заболяването се проявило с пълна сила, което не оставило място за съмнение, че между попадането на цветния прашец в човешкия организъм и възникването на сенната хрема съществува пряка връзка.
Минава дълго време, докато науката се връща отново към този проблем. Започват усилени изследвания в рамките на новосъздадения план на медицината - алергологията, в резултат на което се обособява специфична група заболявания, обединени под общото наименование “полинози”. Тяхна основна характеристика е, че те се причиняват от цветния прашец на различни тревисти и дървесни растителни видове.
“Полиноза” произлиза от латинската дума “полен”, означаваща “цветен прашец”. Терминът е избран, за да означи точно причинителите на тези заболявания, което има изключително важно значение за диагностиката, лечението и профилактиката им.
Кои от растенията предизвикват алергични заболявания при контакт с човешкия организъм? Научните изследвания установяват, че в тази група се включват голям брой дървесни и тревисти растителни видове, особено често и цветя.
Ароматът на растенията представлява важен фактор, който може да доведе до изостряне на някои алергични заболявания. Така например, миризмата на люляк, роза, зюмбюл и момина сълза могат да предизвикват или да задълбочат пристъп от бронхиална астма.
прочитания: 2918