Според различни оценки от 0,5 до 5 % от земната кора е изградена от кометно вещество. Има отдавна изказана хипотеза, че кометите са донесли спори на живот на планетата Земя. |
Невероятно е, че...
Въпросът за химическия състав на кометите е тясно свързан с проблема за възникването и развитието на живота на Земята. На нашата планета годишно падат около 1010 тона вещество от Космоса. Космическият прах е главно с кометен произход. Известният Тунгуски метеорит, който вероятно е част от ядрото на кометата Енке, е обогатил района на река Подкаменная Тунгуска с живак, йод, селен, цинк, сребро, натрий, калий, бром, рубидий, стронций, олово и др.
Според различни оценки от 0,5 до 5 % от земната кора е изградена от кометно вещество. Има отдавна изказана хипотеза, че кометите са донесли спори на живот на Земята. Очевидно обаче на кометите дължим поне част от микроелементите, без които животът в познатите му форми би бил невъзможен.
Кометите са “странстващите деца” на Слънчеватата система. Те са съществували при създаването й преди 4,6 милиарда години. Те се появяват за кратко на небосклона и след това изчезват, за да бъдат видени едва от бъдещите поколения. Така например, кометата Хейл-Боп ще се върне след 2400 години – през 4397 година. Ако откривателите й имат късмет, тя все още ще носи техните имена.
прочитания: 5202