Още през VI-ти век китайците били способни да "извикат" огнен дракон в небето, който омайвал хората по време на големи празненства. По-късно изкуството на фойерверките овладяват и арабите. |
Първите прототипи на днешните фойерверки всъщност представлявали тънки бамбукови пръчици, потопени в химична смес. Китайците вярвали, че с тяхна помощ прогонват злите духове. При запалване тънките пръчици разпръсквали искри и издавали специфичен звук. За постигане на желания ефект те се потапяли в смес от морска сол и изсушени листа.
Китайците и до днес остават лидери в производството на фойерверки. Още през VI-ти век те били способни да "призоват" огнен дракон в небето, който омайвал хората по време на големи празненства. По време на манголското нашествие през 1279 г. китайците използвали фойерверки, за да всеят смут сред редиците на узурпаторите, които мислели, че става въпрос за магия.
По-късно изкуството на фойерверките овладяват и арабите, които започват да ги наричат "китайски стрели". По време на Ренесанса през XIV-ти век Европа също познава изкуството на фойерверките.
До XIX-ти век обаче на фойерверките им липсва много важен елемент - цветът. Едва тогава "пиротехниците" започват да използват комбинация от калиев хлорид и различни метални соли, за да получат красиви цветове.
прочитания: 2602