Faun_Eventim
 
Търси: 

МЕНЮ
Начало
Новини
Интервю
Музика
Киномания
Декор
Здраве
Спорт
АвтоМото
Оживление
Желание
Невероятно е, че...

АНКЕТА
Кой е любимият ви филм с Брад Пит?

Боен клуб
Седем
Гадни копилета
Z-та световна война
12 маймуни
Троя
Гепи

 
   Резултати

Lindemann-03Tessaract-04Dream_Theater_TicketStation_05
Чумните епидемии в Първата българска държава
 
31 Авг, 2006
Чумните епидемии в Първата българска държаваКакви епидемични болести са върлували по време на Първата българска държава? Сведения за това дават византийски паметници. В периода 608 – 610 г. в Солун и областите около него избухнали ужасни епидемии.

В отминалите векове между различните болести почти не се правила разлика поради недостатъчните знания на лекарите. В античната медицина се използвало едно общо название за епидемичните болести – “лоймос”, което в превод всъщност означава “мор”. В латинския език използваният термин бил “пестис” или “пестиленция”. Само арабите направили крачка напред при разграничаване на дребната шарка (морбили) от едрата (вариола).

В отминалите векове между различните болести почти не се правила разлика.Какви епидемични болести са върлували по време на Първата българска държава (681 – 1018 г.)? Български исторически извори по този въпрос липсват. Повече сведения дават византийски паметници от древността.

През III-ти век Тракия, Македония и Мизия били споходени от тежки чумни епидемии. Признаците на ужасната болест били известни още от дълбоката древност. Знаело се за увеличаването и нагнояването на лимфните възли при бубонната чума и високата смъртност при огненицата.

Византийският хронограф Теофан Изповедник пише, че в периода 608 – 610 г. в Солун и областите около него избухнали ужасни епидемии. От огненица и бубонна чума загинали седемте сина на неизвестен хан. Според хронографа налице били симптоми на белодробна чума, тъй като заразените  силно храчели кръв.

В Солун и областите около него избухнали ужасни епидемии.През лятото на 717 г. арабите обсадили Цариград по суша и море. Арабските войски презимували в Турция през същата година. През пролетта на 718 г. сред арабите избухнала епидемия. Българската армия се притекла на помощ на византийците и арабите били разгромени. Избухналата епидемия вероятно е била от петнист тиф. През 745 г. във византийски хроники е описана друга епидемия, охарактеризирана днес съвсем точно като бубонна чума.

От втората половина на VIII-ми век до средата на Х-ти век не са описани епидемии от чума или други болести. През първата половина на XI-ти век по българските земи настанали продължителни зими и глад сред населението. За начина на борба с епидемиите мъчно може да се твърди нещо сигурно. По думите на византийските хронографи разчитало се предимно на естествения ход на нещата. Лечение на практика не съществувало!

прочитания: 3693

Faun_Eventim_2

За нас Контакти Връзки Реклама Фотогалерия

Free Page Rank Tool
2005 © интернет медия Обектив. Всички права запазени. Публикуването на материали от сайта става само със
съгласието на екипа и посочване на източника. За контакти: info@obektiv.info