![]() |
В отминалите векове между различните болести почти не се правила разлика поради недостатъчните знания на лекарите. В античната медицина се използвало едно общо название за епидемичните болести – “лоймос”, което в превод всъщност означава “мор”. В латинския език използваният термин бил “пестис” или “пестиленция”. Само арабите направили крачка напред при разграничаване на дребната шарка (морбили) от едрата (вариола).

През III-ти век Тракия, Македония и Мизия били споходени от тежки чумни епидемии. Признаците на ужасната болест били известни още от дълбоката древност. Знаело се за увеличаването и нагнояването на лимфните възли при бубонната чума и високата смъртност при огненицата.
Византийският хронограф Теофан Изповедник пише, че в периода 608 – 610 г. в Солун и областите около него избухнали ужасни епидемии. От огненица и бубонна чума загинали седемте сина на неизвестен хан. Според хронографа налице били симптоми на белодробна чума, тъй като заразените силно храчели кръв.

От втората половина на VIII-ми век до средата на Х-ти век не са описани епидемии от чума или други болести. През първата половина на XI-ти век по българските земи настанали продължителни зими и глад сред населението. За начина на борба с епидемиите мъчно може да се твърди нещо сигурно. По думите на византийските хронографи разчитало се предимно на естествения ход на нещата. Лечение на практика не съществувало!
прочитания: 3711