Хормонът грелин увеличава чувството на глад, забавя метаболизма и спомага за натрупване на мазнините, а хормонът лептин намалява апетита и регулира количеството мазнини в организма. |
Френската здравна организация INSERM, която се занимава с изследвания в областта на биологията и медицината, оповести данни от свои проучвания, според които продължителният сън спомага за свалянето на излишните килограми. Според публикуваните резултати от изследванията на организацията за затлъстяването спомагат не само фактори като неправилно и нередовно хранене, и ниска физическа активност, но и недостиг на сън.
Връзката между спането и излишните килограми е открита след задълбочени проучвания в седем страни. Един от приложените примери показва, че в САЩ например през последните 50 години количеството на затлъстелите американци е нараснало правопропорционално на намаляването на часовете, които те прекарват в сън.
Основната причина за тази своеобразна симбиоза се крие в два хормона, които се активизират, докато организмът си почива по време на спане. Хормоните се наричат грелин и лептин – грелинът увеличава чувството на глад, забавя метаболизма и спомага за натрупването на мазнините, а лептинът намалява апетита и регулира количеството мазнини, които се задържат в организма. Изследователи от INSERM са установили, че когато човек в продължение на две денонощия спи едва 4 часа, то количеството грелин в организма му се увеличава с 28 процента, за сметка на лептина, който се понижава с 18 процента.
Допълнителни резултати показват, че при деца, които страдат от недостиг на сън, рискът от затлъстяване нараства с 92 процента, в сравнение с тези, които спят нормално през денонощието.
прочитания: 5422