![]() |
Студентите по медицина в Мексико вече ще се упражняват върху "дишащи" роботи. Изправен пред проблема с нарастващия брой студенти по медицина и недостатъчните тренировъчни болници, университетът "UNAM" потърси помощ от "пациенти роботи", върху които да се обучават бъдещите доктори.
"UNAM" откри първата в света "болница за роботи", където студентите могат да практикуват и усъвършенстват своите знания. Те ще имат възможност да извършват най-разнообразни манипулации - от израждане на бебе до поставяне на инжекция в ръката. Самите роботи представляват манекени с механични органи, синтетична кръв и сложна система за дишане.
Специализираната болница, чието построяване погълна 1,3 млн. долара, разполага с 24 роботизирани пациенти и компютърен софтуер, който може да симулира болест у "пациентите" - от диабет до сърдечен удар.
Според мексиканската здравна асоциация в момента в Мексико има 70 000 студенти по медицина. Първата "болница за роботи" вероятно ще открие пътя за бъдещото изграждане на още такива, които да задоволят жаждата за знания на всички млади лекари.
прочитания: 5307