![]() |
Без съмнение ръгбито е сред най-суровите спортове, които съществуват днес. До известна степен то напомня американския футбол. Между двата спорта обаче има една съществена разлика. В страховитите сблъсъци на терена ръгбистите не носят каски и не се тапицират с дунапрен, както това правят американските им братовчеди!
Отборът по ръгби е разделен на две групи. Първата се състои от тежкотонажни стопери, чиято задача е да докопат топката и да я подадат напред. Битката между стоперите от двата тима е невероятно зрелище – сплетени в кълбо тела, мятащи се ръце и крака. Юмручните удари и ритниците са забранени, но за сметка на това играчът може да използва цялото си телесно тегло, за да отдели противника от топката.

Според изследване на книгата на рекордите “Гинес” ръгбито се играе в над 120 страни по света. Единствено футболът (soccer), баскетболът, леката атлетика, волейболът и плуването го бият по популярност. На островите Фиджи например ръгби се играе от 1890 г. Истински куриоз е, че чак през 1928 г. в приятелска среща с Нова Зеландия местните жители обуват обувки. В самата Нова Зеландия ръгбито има почти религиозен оттенък. Преди началото на среща националите от отбора по ръгби на Нова Зеландия изпълняват войнствен маорски танц. В Япония ръгби също се играе вече повече от столетие.
Ръгбито е олимпийски спорт. През 1904 г. то за първи път е включено в програмата на олимпийските игри. Това става реалност благодарение на френския барон Пиер дьо Кубертен, фанатичен привърженик на този брутален спорт.
Към част първа
прочитания: 3545