В тези двубои обикновено печели този, който успее да се измъкне от клетката първи или нокаутира противника си вътре в клетката. Съвременните битки започват да се развиват сериозно през 70-те години на XX-ти век. |
Борбите в клетка водят началото си още от Древна Гърция, като за първи път са представени на Олимпийските игри през 648 г. пр. Христа. Съревнованията между бойци, затворени да се бият един срещу друг в клетки, се пронеждат на живот и смърт. Самите участници в тях се тачели от гърците като герои и в по-големите градове на Гърция се издигали техни статуи.
Въпреки че съвременните борци в клетки се съревновават в различна среда от своите гръцки предшественици, бойните умения, методите и техниките им са се запазили почти непроменени през вековете на еволюция на този зрелищен спорт. Първата запечатана на лента битка в клетка датира от 1887 г., когато един срещу друг в двубой се изправят боксьор и борец. Срещата се провежда между световния шампион по бокс в свръхтежка категория Джон Съливан и шампиона по гръко-римска борба Уилям Мълдуун. Публиката е привлечена от зрелищния двубой на смесени бойни стилове в ограниченото пространство на клетката.
Постепенно борбите в клетка набират все по-голяма популярност. Правилата в конкурентните бойни федерации са различни, но обикновено печели този боец, който успее да се измъкне от клетката първи или нокаутира противника си вътре в клетката. Съвременните борби в клетка започват да се развиват сериозно през 70-те години на XX-ти век, като срещи в клетки започват да се провеждат в Бразилия и Япония. Първата бойна организация за двубои между смесени стилове в клетки се казва “Shooto” и се сформира през 1985 г. Организацията следва концепцията за смесените бойни изкуства, чиито основоположник е легендарният Брус Лий.
Борбите в клетка печелят голяма известност през 1993 г. с провеждането на първия турнир, организиран от федерацията “Ultimate Fighting Championship”. Клетките на UFC представляват масивни конструкции от 8 метални стени, облицовани с черен винил. Сред спортните критици двубоите от този тип срещат враждебно отношение, тъй като са смятани за брутални и насилствени, но феновете ги обожават.
прочитания: 3075