![]() |
Сух и изключително нажежен бе четвъртият кръг от сезон 2009 на Формула 1. След двете мокри писти в Малайзия и Китай, високите температурни условия бяха новото изпитание за отборите в Бахрейн.
“Тойота” беше печелившият отбор по време на съботната квалификация на трасето в “Сахир”. Ярно Трули спечели полпозишън, а Тимо Глок втората стартова позиция. Победителите в предишните състезания Себастиан Фетел (Ред Бул) и Дженсън Бътън (Браун) се наредиха съответно на трето и четвъртото място на решетката. След като червените светлини загаснаха, Люис Хамилтън от “Макларън” разбърка позициите в началото на колоната. Звездата на “Макларън” буквално се изстреля от петата си позиция и за известно време се движи втори. Още в първия тур Трули и Бътън изпревариха Люис, и той изостана четвърти в редицата. “Тойота” върна лидерството си, само че първи вече се движеше Глок, следван от колегата си Ярно. Бътън зае третата позиция, която в самото начало беше на Фетел. За съжаление, “детето чудо” не успя да тръгне добре, веднага бе задминат от Хамилтън и Бътън и се нареди пети.

В първата част на Гран При на Бахрейн момчетата от “Тойота” бяха най-бързите състезатели на трасето. След първия бокс обаче, нещата се промениха. Преследвачът им Дженсън Бътън направи малко по-късен стоп от Глок и Трули. С натрупаната преднина Бътън успя да изпревари и двамата водачи от “Тойота” и стана новият лидер на колоната. Веднъж застанал начело нямаше сила, която да попречи на Бътън да вземе третата си победа за сезона. Британският пилот подържа високо темпо до самия край и пресече първи финала. С новата си победа Дженсън Бътън не само че увеличи актива точки във временното класиране при пилотите (31), но се оформи и като сериозен претендент за световната титла.

Развитието на световния шампионат ще продължи в Европа. Първото състезание на този континент ще се проведе на 10 май в Испания.
прочитания: 2715