![]() |
Концепция за интелигентни туристически решения и образование за възрастни предлага Smart Tourism Skills (SMARTOUR). Български партньор по проекта е Агенцията за регионално развитие с Бизнес център за подпомагане на малки и средни предприятия (АРР БЦ МСП). Умният (интелигентният) туризъм не само предоставя информация на туристите, но включва и всички услуги за тях. Това са свързаността и мобилността на туристите, придвижването им от една атракция до друга, създаването на запомнящи се преживявания за тях на съответното място.

Той допълни още, че целта на SMARTOUR е да отговори на нуждите от създаване на интелигентни туристически решения в европейските градове от и за предприемачите в туризма. Интелигентният туризъм се представя като концепция, която активно свързва туристическите обекти (природни забележителности, исторически паметници, градове и др.) с най-добрите практики в области като достъпност, устойчивост, дигитализация, културно наследство и творчество, маркетинг и сътрудничество. За интелигентната туристическа дестинация от съществено значение е какво, за кого и как комуникираме. Обучителният модул включва теоретична част, представяне на примери и добри практики по съответната тема, дискусии след всяка част от съдържанието. Разработени са тестове и информация за допълнителни източници. Целта е в края на обучението да се повишат знанията, уменията и компетенциите на обучаемите по отношение на четворната спирала и заинтересованите страни в областта на интелигентния туризъм; за възможните сътрудничества между тях; относно маркетинга на дестинацията и териториалния маркетинг; за принципите на успешния туристически маркетинг; за инструменти, които могат да се използват в туристическото сътрудничество и маркетинг, включително и интелигентен туризъм, като социални мрежи, управление на марки, репутация, имидж, разказване на истории и други.

Инж.-мениджър д-т Велизар Петров и експертът по проектна дейност инж. Александър Тонков представиха модул за маркетинг и сътрудничество.
Участваха и преподаватели от Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите (ВУАРР) – проф. д-р Златка Григорова и проф. д-р Пламен Лаков.
Продължителността на проекта е 24 месеца. Подробна информация за него може да прочетете на следните интернет страници:
прочитания: 591