Честният пояс на Пресвета Богородица обикаля цял свят и е известен с многобройните си чудеса, свързани с изцеление на болести и даряване на благословия за зачеване. |
Една от светините, свързани със Света Богородица, е Честният пояс. Според преданието, тя го е изплела със собствените си ръце. Поясът обикаля цял свят и е известен с многобройните си чудеса, свързани с изцеление на болести и даряване на благословия за зачеване при бездетни семейства.
Честният пояс на Пресвета Богородица събра миряните в катедрален храм „Св. св. първовърховни апостоли Петър и Павел“ в четвъртък, църквата „Св. Георги Победоносец" в Тервел в петък и днес в храма в град Дулово.
Ценната реликва донесе Доростолският митрополит Яков, съпровождана от охрана и монаси, водени от митрополит Игнатий от Гръцката православна църква.
Светинята пристигна от гръцкия манастир „Панагия Ксеня“ от Димитриадска и Алмирска епархия.
Церемонията по посрещането на Честния пояс на Пресвета Богородица започна с литийно шествие в четвъртък към катедрален храм „Св. св. първовърховни апостоли Петър и Павел“ в Силистра. Участваха изявени млади спортисти от баскетболен клуб „Доростол“ в Силистра, носещи факли – символ на светлината и вярата. Те бяха съпроводени от звуците на Градския духов оркестър.
Митрополит Яков отслужи в съслужие със свещеници от епархията Вечерня в църквите. За службите пристигнаха миряни от цялата страна - Варна, Търговище, Добрич и Тервел.
Митрополит Яков призова вярващите по-често да благодарят на Света Богородица за добрините, които им е сторила. „Честният пояс ще благослови не само нашата епархия, а и цялата Българска православна църква. Тази светиня ще даде на всеки това, от което има нужда."
Доростолският митрополит припомни историята за Честния пояс на Богородица. В Деня на успението си Богородица събрала всички апостоли от целия свят и чрез тях благословила всички поколения на земята. „Божията майка е дала пояса си на свети апостол Тома", добави митрополит Яков и говори за многото чудеса, извършени от светинята.
Когато Свети арх. Гавраил изпратил на Божията майка вестта, че ѝ остават само 3 дни земен живот, тя започнала да се подготвя за предстоящото напускане на нашия свят. Една от заръките ѝ била поясът (коланчето), което носела на кръста си, за да пристяга робата ѝ, да бъде дадено на Свети апостол Тома, понеже не успял да дойде и да се прости с нея до 15 август - Успение Богородично. Свети апостол Тома предал пояса на други християни и така през V-и век, когато царувал синът на Теодосий Велики – Аркадий, Честният пояс на Пресвета Богородица бил пренесен от Йерусалим в столицата Константинопол.
Поставен в красиво ковчеже, поясът на Божията майка се съхранявал в храма във Влахерна, който носел нейното име. През X-и век младата императрица Зоя, съпругата на Лъв Философ, получила нервно разстройство. Лекарите не могли да избавят императрицата, а една нощ тя сънувала странен сън. Божията майка ѝ се явила и ѝ казала да сложат пояса до нея и тя ще оздравее.
Парче от Честния пояс на Пресвета Богородица днес се намира в манастира Ватопед на Света гора, Атон.
„Всички знаем, че Света Богородица е първа между майките и жена, която най-много обича децата. Нейният пояс се разнася по цял свят и на него се благославят коланчета, които се слагат на жени, които не могат да заченат. Неслучайно избрахме да посрещнем реликвата на Деня на християнското семейство, защото в основата на семейството е детето. В днешно време много от семействата не могат да се сдобият с деца, нека намерят време да дойдат, да се поклонят и да се помолят за своя рожба. Знаем, че и света Богородица е изпросено дете от Бога, тя се ражда, когато родителите ѝ са на преходна възраст. Затова тя познава мъката на хората, които нямат деца, и им дава най-ценното“, каза Доростолският митрополит.
Събитието оставя дълбока следа в духовния живот на Доростолската епархия, укрепвайки вярата и обединявайки хората около значимите ценности.
Света Богородица е една от най-почитаните личности в християнството – покровителка на майчинството и на жените, пазителка на семейното огнище. Тя е символ на смирение, вяра и жертвоготовност.
Повече за Честния пояс на Пресвета Богородица може да видите тук:
прочитания: 85